Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Realizacja projektu socjalnego pn.: „KOCIATKA- domek dla kota, frajda dla dziadka”

Utworzono dnia 05.10.2018

Dom Pomocy Społecznej w Wielkich Wyrębach w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownika socjalnego placówki w okresie od 13 kwietnia do 30 września br. realizował projekt socjalny pn. „Kociatka- domek dla kota, frajda dla dziadka”.                  W podanym czasie odbyły się wszystkie, przewidziane w harmonogramie, działania. Świadczy to o osiągniętym sukcesie. Projekt, w założeniu, był skierowany do najstarszych mieszkańców Domu w wieku 60 lat i więcej, do czego nawiązuje jego tytuł. W rezultacie, tematyka zwierząt, ku naszemu zadowoleniu, poruszyła także młodsze pokolenie, zwłaszcza, że osoby w przedziale wiekowym 18-40 lat stanowią najliczniejszą grupę mieszkańców Domu. Okazało się, że Kociatka może stanowić frajdę nie tylko dla dziadka.

Celem głównym projektu było zdynamizowanie aktywności osób starszych niepełnosprawnych intelektualnie poprzez zaangażowanie ich do opiekowania się kotami. Motywacją do podjęcia tej formy aktywności było wybudowanie kociej chatki- skrót: kociatka. Było to możliwe dzięki życzliwości i wsparciu sponsorów, którzy dostarczyli materiałów do budowy kociego domku. Przy tej okazji, jeszcze raz, należą się im serdeczne podziękowania. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do wykonawcy kociego domku.

Tytułowa „Kociatka” pięknie wkomponowała się w otoczenie parkowej zieleni na posesji Domu. Jej pojawienie od początku spowodowało liczne zainteresowanie i sprawiło, że mieszkańcy z przyjemnością zaczęli opiekować się kotami, szczególnie w postaci ich karmienia.

Realizacji projektu socjalnego przyświecała idea Św. Franciszka z Asyżu, będącego miłośnikiem natury i wszelkich żywych stworzeń. Mieszkańcy zyskali przyjemne zajęcie, a „bracia mniejsi” schronienie i wsparcie- połączenie przyjemnego i pożytecznego. Systematyczne opiekowanie się kotami w postaci dyżurów z pewnością przyczyni się do częstszego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz podniesie świadomość                    i uwrażliwieni mieszkańców na potrzeby zwierząt.

 

„Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym (…)

Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy”.

                                                                     

                                                            Colette

 

Fotorelacja z realizacji projektu socjalnego

Utworzono dnia 19.10.2018, 12:30

Nasza placówka

Godziny otwarcia:

Dział podstawowy: całodobowo

Administracja od pn.- pt.

od 7:00 do 15:00

 

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny